Zoek binnen het forum

Zoeken naar:   
Vraag: doorvalbeveiliging bij particulieren bouw
Naam: Judit (datum: 01-07-2019 15:53)

Bij een renovatieproject voor een particulieren opdrachtgever tpv. de eerste verdieping worden de ramen met een hoge borstwering veranderd naar nieuwe frans balkon kozijnen. Ze beginnen op 500mm boven de vloer. Wat moet ik aanhouden mbt de eisen rondom doorvalbeveiliging en opstapmogelijkheid? Is dit nu een geval bestaande bouw of nieuwbouw? (Het is geen volledige renovatie.)
Reageer
Re: doorvalbeveiliging bij particulieren bouw
Naam:
Jack , van SenS (datum: 01-07-2019 16:07)

Als ze beginnen op 500mm boven de vloer, dan vind ik de benaming 'frans balkon' eerlijk gezegd niet echt van toepassing.

Desondanks moet je wel voorzieningen treffen, want zelfs bij bestaande bouw geldt dat de afscheiding tenminste 0,6m hoog moet zijn (vanaf de vloer gemeten).
Re: doorvalbeveiliging bij particulieren bouw
Naam:
pino (datum: 01-07-2019 16:25)

het is verbouw.

de huidige borstwering is het van recht verkregen niveau

De benaming frans balkon is onzin bij een borstwering van 500mm

Re: doorvalbeveiliging bij particulieren bouw
Naam:
Judit (datum: 01-07-2019 17:54)

Dank voor de reacties.
Ik noem ze dan geen frans balkonnen maar dubbel openslaande ramen.
Dus volgens bestaande bouw dient er een doorvalbeveiliging komen op 0,6m maar volgens het rechtens gekregen niveau op 1,0m hoogte. Welke is sterker? En komt daar nog de 500 mm opstap erbij?
Re: doorvalbeveiliging bij particulieren bouw
Naam:
pino (datum: 01-07-2019 20:46)

De eisen zijn verbouw geen bestaande bouw.

Als de bestaande borstweringen allemaal een meter zijn mag je de nieuw bouw eis aanhouden van 85 wil je lager dan moet je voorzieningen aanbrengen
Re: doorvalbeveiliging bij particulieren bouw
Naam:
Tom (datum: 02-07-2019 07:10)

let ook op je opstapmogelijkheid.
die had je vanwege het rechtens verkregen niveau niet, en nu creŽer je er een!

Re: doorvalbeveiliging bij particulieren bouw
Naam:
Leon (datum: 02-07-2019 09:55)

Klopt. En de hoogte van het hekwerk reken je vervolgens vanaf die opstapmogelijkheid, niet vanaf vloerniveau. Dat wordt dus een hek van 1,5 meter hoog (vanaf vloerniveau bezien). Ik neem aan dat je frisse lucht wilt, dus glas of een paneel is geen optie. Horizontale stangetjes kunnen ook niet i.v.m. opstapmogelijkheid, dat wordt dus verticaal. Gefeliciteerd, je hebt het eerste particuliere huis van bewaring bedacht :)
Re: doorvalbeveiliging bij particulieren bouw
Naam:
Jack , van SenS (datum: 02-07-2019 10:43)

Ik heb ooit een artikel gelezen waarbij in dit soort situaties de gelijkwaardigheid van een lagere doorvalbeveiliging werd toegelicht. Ik probeer het uit te leggen:

Eis Bouwbesluit: een afscheiding tpv een (al dan niet te openen) raam heeft een hoogte van ten minste 0,85m vanaf de vloer.

Een 'vensterbank' tot een hoogte van 0,2m vanaf de vloer wordt nog niet gezien als opstapmogelijkheid. Feit: vanaf dat niveau (0,2m vanaf vloer) heeft de afscheiding een hoogte van slechts 0,65m. De regelgever vindt dat blijkbaar acceptabel/voldoende.

Dus mag je het als gelijkwaardig beschouwen dat bij een vensterbank op 0,5m vanaf de vloer, de bovenkant van de afscheiding op 0,5 + 0,65 = 1,15m zit, gemeten vanaf de vloer.

Opmerking; je kunt niet volstaan met alleen een leuning/doorvalbeveiliging. Het zal een afscheiding conform BB art.2.19 moeten zijn.
Re: doorvalbeveiliging bij particulieren bouw
Naam:
Judit (datum: 02-07-2019 12:32)

Dank voor de tip. Toch denk ik dat het als bestaande bouw gezien kan worden. Ik ga namelijk niet veel veranderen aan de buitenkant. De gevel blijft bijna intact. Allen de ramen en het dak wordt aangepakt. Bij bestaande bouw bestaat geen overklauterbaarheidseis. Dus voldoe ik met een 60 cm dorpel zonder doorvalbeveiliging. Maar het is inderdaad goed toepasbaar om de dorpel op 20cm te leggen en een afscheiding 65 cm daarboven maken.
Re: doorvalbeveiliging bij particulieren bouw
Naam:
Leon (datum: 02-07-2019 12:39)

Hoezo? Je maakt dat raam toch nieuw? Dan is het niet bestaand...
Re: doorvalbeveiliging bij particulieren bouw
Naam:
Jack , van SenS (datum: 02-07-2019 12:49)

Zie reactie van pino.

Als bestaande borstwering nu 1m is, dan mag je die sowieso verlagen naar 0,85cm (= nieuwbouweis). Maar je mag het bij verbouw niet 'slechter' maken dan de eis bestaande bouw, als het nu in de praktijk al voldoet aan nieuwbouw eis.
Re: doorvalbeveiliging bij particulieren bouw
Naam:
pino (datum: 02-07-2019 14:54)

lees eens door wat bestaande bouw wil zeggen
Dan kom je er achter dat dit niveau bedoeld is om een bestaande situatie te toetsen en een instrument is voor het bevoegd gezag om aanpassingen af te dwingen
zodra je daadwerkelijk gaat bouwen is dit niveau niet meer van toepassing

jij wilt verbouwen dan heb je alleen zijdelings met de eisen voor bestaande bouw te maken.
Het basis niveau bij een verbouwing is over het algemeen het van rechtens verkregen niveau.
Waarbij je nooit beter hoeft als nieuwbouw.

in jouw geval is de situatie beter als nieuwbouw voor dit onderdelen gelden dus de nieuwbouw eisen bij een verandering.

Re: doorvalbeveiliging bij particulieren bouw
Naam:
JP , van Gemeente (datum: 04-07-2019 13:39)

Gaat het hier om particulier opdrachtgeverschap, 1 woonfunctie voor particulier eigendom? Is me niet helemaal duidelijk. Dan geldt niveau bestaande bouw. Dus 60 cm hoog. Overklauterbaarheid wel/niet maakt niet uit. Artikel 1.12a. Verbouw eisen wel/niet maakt helemaal niet uit. Voor een nieuwe woning voor particulier eigendom geldt voor oa vloerafscheidngen de voorschriften voor een bestaand bouwwerk. Dat is dus dan het 'nieuwbouw' voorschrift. En je mag niet meer eisen dan dat. Daarnaast mag het raam ook nog eens in gesloten toestand worden beoordeeld. Artikel 2.24 lid 2 'al dan niet beweegbaar raam'. Als het glas, kozijn voldoende sterk is tegen doorvallen in gesloten toestand is het al klaar. Als het raam open staat kan de hoogte van de borstwering bijvoorbeeld op 10 cm liggen. Mag allemaal. (Ik heb het niet bedacht)
Re: doorvalbeveiliging bij particulieren bouw
Naam:
Jack , van SenS (datum: 05-07-2019 10:23)

@JP; je hebt het niet bedacht, maar je interpreteert het mi niet juist.

Ter plaatse van een 'al dan niet beweegbaar raam' wil zeggen dat je in beide situaties moet voldoen. In gesloten toestand ťn in geopende toestand!
Re: doorvalbeveiliging bij particulieren bouw
Naam:
pino (datum: 05-07-2019 13:59)

in geval je in opdracht va de bewonder bouwd is 1.12 inderdaad van toepassing

daarvan is de eis 60cm voor bestaand/verbouw/nieuwbouw

de interpretatie van 2 berichten hierboven klopt niet

ook in open toestand moet je voldoen
maar bijvoorbeeld een kiepraam met voldoende sterk glas kan je wel als gelijkwaardig zien

Reageer

Hoe werkt het?

Selecteer een vraag door te klikken op de onderwerpen van de gestelde vragen, waarna het bijbehorend antwoord zichtbaar wordt samen met daaronder de reacties.

Staat uw vraag er niet bij, dan kunt u deze ingeven

Aangeboden door:


[ S&W Consultancy ]

S&W Consultancy BV
Postbus 5185
4380 KD Vlissingen

Bij klachten of misbruik kunt u mailen naar:
e-mail bouwhelp@s-w.nl

We kunnen vragen helaas niet per e-mail beantwoorden. Antwoorden worden gegeven door gebruikers van de website als u uw vraag toevoegt.

Advies|Indeling|Ontwerp


[ Emma Interieuradvies]


emma-interieuradvies.nl