Zoek binnen het forum

Zoeken naar:   
Vraag: Daglicht functiewijziging
Naam: Harrie, van - (datum: 10-04-2019 10:53)

Klopt het dat voor het bepalen van de daglichttoetreding bij een functiewijziging de oude NEN-norm gehanteerd moet worden?

https://rijksoverheid.bouwbesluit.com/Inhoud/docs/wet/bb2012_nvt/artikelsgewijs/hfd3/afd3-11/par3-11-2/art3-77
Reageer
Re: Daglicht functiewijziging
Naam:
J. Bolte , van BJH Safety Services (datum: 10-04-2019 13:47)

Functiewijziging is in eerste instantie een toets aan de eisen van bestaande bouw voor je nieuwe functie. In art. 3.78 kun je terugvinden hoeveel je moet halen (meestal een Ae van 0,5 m2 op VR-niveau) en met welke norm je dat moet bepalen (de NEN 2057).

Dat is geen andere norm dan bij nieuwbouw, maar het niveau wat je moet halen is stukken lager omdat je niet meer naar je 10% op VG-niveau hoeft te kijken.

Als je niet aan de Ae van 0,5 kunt voldoen, zul je moeten gaan verbouwen of meer daglicht binnen te krijgen, en dan gaan de verbouweisen gelden. Die leggen je geen extra eis op, dus ook daarbij kun je die Ae van 0,5 als richtlijn kunt gebruiken om je RVN te bepalen.

Let er wel op dat er bij verbouwsituaties wordt getoetst VIA het nieuwbouw-artikel, maar dat de kwaliteit daarvan lager mag worden ingestoken, vaak op RVN. Dat wil zeggen dat art. 3.75 lid 3b wel meegenomen wordt in je toets, en je dus geen NIEUWE daglichtopeningen binnen 2 meter van de erfgrens kunt gaan maken.
Re: Daglicht functiewijziging
Naam:
J. Bolte , van BJH Safety Services (datum: 10-04-2019 13:56)

Als er nog een verschil zit tussen de NEN die je voor bestaande bouw of nieuwbouw moet gebruiken, kun je dat meestal vinden in de Regeling Bouwbesluit, art. 1.2 (+ bijage I en II). Voor de NEN2057 moet je bij nieuwbouw de 2011 versie van de norm met correctieblad C1 gebruiken, en bij beoordeling van bestaande bouw de 2001-versie met correctieblad C3.

Voor oudere gebouwen zul je dus waarschijnlijk ook voor de bepaling van verbouw die oudere norm mogen gebruiken, omdat je geen hoger voorschrift krijgt opgelegd.
Re: Daglicht functiewijziging
Naam:
Jack , van SenS (datum: 10-04-2019 14:05)

En mag je dan voor nog oudere gebouwen het 'stippendiagram' gebruiken ... ?
Re: Daglicht functiewijziging
Naam:
Spock (datum: 11-04-2019 08:24)

Ik denk dat je hiernaar refereert, toelichting op artikel 3.78:
Zie de toelichting op paragraaf 3.11.1, Nieuwbouw. Bij bestaande bouwwerken blijft de hellingshoek van 25 ongewijzigd en bepaald volgens de oude NEN 2057 (artikel 3.78). In een incidenteel geval kan het voorkomen dat deze berekening een minder gunstig resultaat geeft dan een berekening op basis van het nieuwe nieuwbouwvoorschrift. In een dergelijk geval mag op grond van het nieuwe achtste lid van artikel 3.78 het nieuwbouwvoorschrift worden toegepast [Stb. 2011, 676]. Het bevoegd gezag moet in een dergelijk geval instemmen met het bij bestaande bouw toepassen van het nieuwbouwvoorschrift indien de vergunningsaanvrager [gebouweigenaar] daarvoor heeft gekozen. Tabel 3.77 is aangepast op dit nieuwe achtste lid [Stb. 2011, 676].
Reageer

Hoe werkt het?

Selecteer een vraag door te klikken op de onderwerpen van de gestelde vragen, waarna het bijbehorend antwoord zichtbaar wordt samen met daaronder de reacties.

Staat uw vraag er niet bij, dan kunt u deze ingeven

Aangeboden door:


[ S&W Consultancy ]

S&W Consultancy BV
Postbus 5185
4380 KD Vlissingen

Bij klachten of misbruik kunt u mailen naar:
e-mail bouwhelp@s-w.nl

We kunnen vragen helaas niet per e-mail beantwoorden. Antwoorden worden gegeven door gebruikers van de website als u uw vraag toevoegt.

Advies|Indeling|Ontwerp


[ Emma Interieuradvies]


emma-interieuradvies.nl